Wybuch wulkanu
Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Jak to się dzieje, że powstaje wulkan i jak dochodzi do jego wybuchu?? Obejrzeliśmy prezentacje o wybuchach różnych wulkanów i tych mniej i tych bardziej znanych. Następnie postanowiliśmy wykonać swoje „wulkany”. Z eksperymentem przenieśliśmy się do świetlicy szkolnej, gdzie były dzieci z innych klas i to im zaprezentowaliśmy nasze spostrzeżenia.
Wykonaliśmy eksperyment: Do 1/2 kubka z ciepłą wodą wsypaliśmy łyżeczkę sody oczyszczonej, dodaliśmy barwnik i kilka kropli płynu do mycia naczyń – wszystko razem wymieszaliśmy i wlaliśmy do naszych wulkanów. Na koniec dodaliśmy 1/4 szklanki octu i obserwowaliśmy „wybuch wulkanu”.
Nasze zajęcia zakończyły się rozmową z dziećmi na temat zaobserwowanego zjawiska, szukaliśmy podobieństw pomiędzy prawdziwym wulkanem a przeprowadzonym doświadczeniem.
W dniu 05. 04. 2018 uczestnicy zajęć koła matematycznego dla klas 6-7 w ramach projektu TIK odwiedzili IQlandię w pobliskim Libercu. Uczniowie bawili się znakomicie, odkrywając prawa rządzące otaczającą ich rzeczywistością. Największą popularnością cieszyły się: doświadczenie z nieważkości, latanie samolotem, bańki mydlane i eksperyment z lustrami.
Woda jako środowisko życia
Po raz pierwszy dwie grupy realizujące zajęcia w ramach Koła przyrodniczego- projekt TiK postanowiły się „połączyć”, starsi koledzy objąć pomocą swoich młodszych kolegów z klas I-III.
Tym razem realizowaliśmy zajęcia w terenie- wzdłuż rzeki -Nysa Łużycka. Na zajęciach określaliśmy: według kompasu kierunek, w którym płynie rzeka, dokonywaliśmy pomiaru i odczytywaliśmy temperaturę wody i powietrza, rozpoznawaliśmy rośliny rosnące w rzece i wzdłuż brzegu, pobieraliśmy próbki wody z powierzchni i z głębi rzeki, poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania na wycieczce nad rzekę oraz określaliśmy rodzaj zanieczyszczeń spotkanych w rzece i okolicy . Ale to jeszcze nie koniec naszych zajęć w terenie, już za tydzień kolejna wycieczka i dalsza część naszych zajęć.
Magdalena Nietrzeba
Tomasz Dróżdż